در مصاحبه با مجله بیزینس‌یر

  در مصاحبه با مجله بیزینس‌یر

   

  مجله بیزینس یر  (The Business Year)یک گروه رسانه‌ای جهانی است که متخصص در اخبار اقتصادی، تحقیق در زمینه اقتصاد ملی و هوش تجاری است. این مجله با فعالیت در بیش از ۳۵ کشور، معتقد است بینش دست اولی را به سرمایه گذاران، کسب و کارها و دولت‌های سراسر جهان ارائه می دهد. این مجله چند سالی است  با مقالاتی درباره چالش‌ها و فرصت‌های مختلف برای سرمایه گذاری در ایران  فعال بوده و تنها در سال ۲۰۱۷ میلادی با بیش از ۱۵۰ مدیر و کار آفرین ارشد مصاحبه کرده است.
  متن ترجمه شده و فایل  اصلی مصاحبه‌ام با این مجله در سال ۲۰۱۸ در باره  گذشته و آینده صنعت پست و لجستیک در ایران  را  مطالعه کنید.

   

  *سابقه کاری شرکت شما چیست؟

   

  سنگ بنای کسب و کار ما زمانی بود که پدرم تقریبا ۶۰ سال پیش آژانس حمل و نقل مسافری خود را تأسیس کرد. در این دوران ابتدایی، آژانس ما تقریبا به تعداد مسافران خود، بسته‌های ارسالی داشت و در نتیجه پدرم کسب و کار خود را به انتقال مرسوله تغییر داد. به این ترتیب تیپاکس متولد شد. تیپاکس برای چندین سال به صورت محلی کار کرد و سپس دایره فعالیت خود را به کشورهای اروپایی و کانادا گسترش داد. ما با ارائه خدمات برتر در پست منطقه، که برای ایرانیان به دلیل سابقه تاریخی پست در کشور شناخته شده بود و کاری جدید در منطقه بود تسلط یافتیم. سپس انقلاب ایران و جنگ ایران و عراق به وجود آمد که منجر به محدود شدن شبکه ما در مرزهای کشور شد. در طول این دوران جدید ما  تحت تاثیر  تغییرات ناشی از انقلاب قرار گرفتیم.
  خدمات ما باید با توجه به نیازهای جدید اصلاح می‌شد، رفتارمان با مشتری باید تغییر می‌کرد و مهم تر از همه باید پاسخگوی نیاز تمامی صنایعی بودیم که مجبور به فعالیت در محیطی بسته بودند. ما بخش جدایی‌ناپذیری از تجارت در حال پیشرفت بودیم و خدمات جدید و اصلاح شده‌ای را ارائه دادیم که تنها به بازخوردمان از صنایع ایران وابسته بود. مسئولیت رساندن تمامی مرسوله‌های پستی کشور بر عهده تنها دو بازیگر اصلی، یعنی پست ملی و شرکت ما باعث شد تا قوی‌تر و منعطف‌تر شویم. ما توانستیم در ۳۵ سال گذشته تمام فراز و نشیب‌های تغییرات ایران را  تاب آوریم. قدرت و وابستگی ما به توانایی‌هایمان ما را برای انواع محیط‌هایی که باید در آینده با آن روبرو می‌شدیم آماده ساخت. و ما هم اکنون بیش از هر زمان دیگر آماده هستیم که موضع‌مان را در بازارهای بین‌المللی  به دست آوریم.

   

  *از نظر شما اقتصاد کل کشور چگونه رشد می‌کند؟

   

  ایران به سرعت در حال تبدیل شدن به بخشی از اقتصاد جهانی است و خصوصی سازی یکی از سیاست‌هایی است که دولت ایران برای روبرو شدن با  چالش‌های صنعتی که سریعا رشد می‌کند در پیش گرفته است. در سال ۲۰۱۷، دولت ایران مناقصه‌ای را برای خصوصی سازی پست ایران گذاشت. این پیشنهاد برای اپراتورهای ملی و بین المللی بود. ما با افتخار  اعلام کنیم که تیپاکس این مزیت را به دست آورد و ما اکنون اولین اپراتور پست خصوصی ایران هستیم.

   

  *چه ترکیبی از بخش‌های عمومی و خصوصی با شما کار می‌کنند؟

   

  شرکت‌ها تنها بخش‌هایی نیستند که ما با آنها کار می‌کنیم. همانطور که قبلا ذکر کردم، در دوران انقلاب ایران، به دلیل  عدم وجود بنگاه‌های خارجی، صنایع ایرانی برای حمل و نقل زنجیره‌های تامین اصلی خود از طریق شرکت های پیک پایدار با مشکل مواجه بودند که در این مدت حضور ما بسیار مهم بود. ما سهم خود را از این کار انجام دادیم چون نسبت به  همه مشتریانمان احساس مسئولیت داشتیم. ما همچنین شرکت‌های دیگری را در بخش های دیگر فعال کرده‌ایم تا نیازهای بازار ایران را تامین کنیم.

   

  *شرکت‌های ایرانی چگونه توسعه می‌یابند؟

   

  بسیاری از نیازهای ایران، محصول و تولید داخل است. شرکت‌های ایرانی در حال ارتقاء ساختار و توسعه خدمات خود در راستای جذب مشتریان هستند. در بخش تولید، بخش‌های برون‌سپاری شده از زنجیره تأمین، پارامترهایی هستند که شرکت‌ها را در قیمت و کیفیت رقابتی می‌کنند. انبارهای لجستیک در مکان‌های کلیدی می‌تواند به این صنایع بسیار کمک کند. در بخش خدمات، صنعت تجارت الکترونیک ایران شاهد رشد چشمگیری است. خرید آنلاین در میان طبقات مختلف جامعه فراگیر شده است. رشد سریع زیرساخت‌های اینترنت و دستگاه‌های تلفن همراه نقش مهمی در رونق بخش تجارت الکترونیک کشور دارد. در طول ۹ ماه گذشته، تجارت الکترونیک رشد ۲۵٪ را تجربه کرده است. هر هفته فروشگاه‌های آنلاین بیشتری ایجاد می‌شوند که بسیاری از  این صنایع، حمل و نقل محصول را به عنوان بخشی از عملیات خود می‌بینند. اما برای تبدیل شدن به یک اپراتور رقابتی باید به اپراتورهای حرفه‌ای خدمات متکی باشند. تیپاکس به عنوان یک پیشگام، سیستم  ردیابی خدمات خود را معرفی کرده است و زیرساخت‌های آن را ارتقا می‌دهد تا تمامی فناوری‌های جدید موجود را تا دورترین مقاصد در اختیار مشتریان قرار دهد.

   

  *آینده پیش رو را چطور ارزیابی می‌کنید؟

   

  در چند سال آینده ما در دو بخش نقش مهمی خواهیم داشت. به عنوان یک اپراتور، زیرساخت‌های شرکت‌های پیک را  به یک سطح مشخص برای ارائه خدمات از طریق پلتفرم‌هایمان ارتقا می‌دهیم. همچنین کیفیت خدمات آنها را تجزیه و تحلیل کرده و محیطی برای کسب و کار با کیفیت بالا برای رقابت ایجاد می‌کنیم. در فعالیت‌های بسته بندی، توزیع و لجستیک نیز ، ما به بررسی صنایع ملی و بین‌المللی و توسعه خدمات و شرکت‌ها برای تکمیل گروه تیپاکس ادامه خواهیم داد.

  نظر شما
  لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی:
  نظرات کاربران