عمومی-راک استارها و سوپراستارها در سازمان

راک استارها و سوپراستارها در سازمان

هرکسی میتونه در یه موقعیتی عالی باشه مهم اینه که از آدم درست در جای درست استفاده کنیم.

1400/01/28
عمومی-از انتقاد نترسین !

از انتقاد نترسید !

شاید برای خیلی از ما شروع یه سال جدید فقط یه تاریخ توی تقویم باشه که هر 365 روز تکرار میشه.

1400/01/21
عمومی-دورویی دغل کارانه

دورویی دغل کارانه

تا حالا پیش اومده برای اینکه کسی رو ناراحت نکنید، خطاش رو بهش نگید؟ چند وقت پیش در کتاب «صراحت تمام عیار» به موضوع جالبی برخورد کردم: دورویی دغل‌کارانه!

1399/12/13
عمومی-کار تیمی و قهرمانی

کار تیمی و قهرمانی

مایکل جردن میگه: در بازی‌ استعدادها برنده میشن اما کار تیمی و هوش شما رو به قهرمانی میرسونه!

1399/12/11
عمومی-تقابل دریافت های ذهنی و تجربه

تقابل دریافت های ذهنی و تجربه

همیشه در طول تاریخ بین فیلسوف‌های عقل‌گرایی که با عدد و منطق فلسفه‌شون رو مطرح میکردن و تجربه‌گراهایی که معتقد بودن تا درک تجربی از چیزی پیدا نکردی نمیتونی درباره‌ش نظری بدی، بحث و جدل جریان داشته.

1399/11/22
عمومی-هم زیستی با کرونا

هم زیستی با کرونا

در یک سال گذشته مقاله‌ها و یادداشت‌های زیادی درباره ویروس کرونا و تأثیرات مخربی که روی جهان اطراف و روابطمون گذاشته،

1399/11/21
عمومی-دلایل استعفا و نبود انگیزه کارکنان

دلایل استعفا و نبود انگیزه کارکنان

ما اغلب وقتمون رو در محیط کار می‌گذرونیم؛ محیطی که به ما اعتماد به نفس و احساس موفقیت میده یا برعکس میتونه ما رو از داشتن یه حس خوب ساقط کنه و عزت نفسمون رو زیر سئوال ببره.

1399/11/11
عمومی-وقت طلاست ...

وقت طلاست ...

از قدیم‌الایام گفتن که وقت طلاست؛ اما واقعاً #طلا هر چقدر هم گرون باشه، میشه اونو خرید ولی یه دقیقه زمان از دست رفته به هیچ وجه قابل برگشت نیست.

1399/11/04
عمومی-ضرورت اکوسیستم سازی در عصر دیجیتال

ضرورت اکوسیستم سازی در عصر دیجیتال

در ماه‌های ابتدایی شیوع ویروس کرونا یکی از داغ‌ترین بحث‌های روز اقتصاد کشور، ضرورت تغییر مدل‌های کسب و کار و گذار آنها از رویکرد سنتی به دیجیتال بود.

1399/10/20
عمومی-استراتژی خوب

استراتژی خوب نبایدها رو گوشزد می‌کنه!

آدمای زیادی درباره استراتژی صحبت کردن اما فصل مشترک همه تعریفاشون در همه حوزه‌ها اینه که یه استراتژی خوب باید چندتا عامل اصلی داشته باشه

1399/10/20
عمومی-ارتباط سالم لازمه زندگی

ارتباط سالم لازمه زندگی

چقدر در تعامل با دیگران میتونید راحت حرف بزنید؟ چقدر جرأت و جسارت دارید که روبروی مدیر، همکار یا دوستتون بایستید، توی چشماش نگاه کنید و چیزایی که تصور می‌کنید روی روند رابطه‌تون تأثیر میذاره باهاش در میون بذارید؟

1399/10/15
عمومی-مدیر دیکتاتور یا رهبر؟

مدیر دیکتاتور یا رهبر؟

به عنوان عضو یه شرکت یا سازمان تا امروز در مواجهه با مدیرهای بالادستی‌تون با چه چالش‌هایی روبرو بودید؟

1399/10/07
عمومی-سیمرغی دیگر در راه است ...

سیمرغی دیگر در راه است ...

سیمرغ روایت ماست شیوع ویروس کرونا رو میشه به نقطه عطف جهانی تعبیر کرد که در اون زندگی می‌کنیم. وضعیت امروز ما با یه سال پیش‌ فرق کرده و کم کم باید یاد بگیریم که خودمون رو با این شرایط وفق بدیم؛ یا راه‌حلی برای بازگشت به دوران قبل پیدا میشه یا اصلاً قرار نیست که به قبل برگردیم.

1399/09/09
عمومی- تأثیر ویروس کرونا بر زندگی

تأثیر ویروس کرونا بر زندگی

تا حالا درباره تأثیر ویروس کرونا بر وضعیت زندگیمون زیاد صحبت شده اما اونچه واضحه اینه که فعلاً کرونا بخشی از زندگی ماست و در خوش‌بینانه‌ترین حالت به نظر میاد مثل هر پاندمی دیگه‌ای در طول تاریخ، حداقل دو سالی مهمون ما باشه

1399/08/19
عمومی-درخت دوستی بنشان

درخت دوستی بنشان

به بهانه یک سالگی نشریه داخلی «خانه فاخر ما»، در شماره دوازدهم سرمقاله‌ای نوشتم درباره اهمیت صمیمیت بین افراد یک سازمان؛ صمیمیتی که میتونه در مواجهه با چالش‌های بیرونی و درونی، از ما یک گروه متحد و یکپارچه بسازه

1399/08/14
عمومی-انسان در زمانه دیجیتال

انسان در زمانه دیجیتال

شما جزو کدوم دسته از آدمایید؟ دوست دارید بیشتر با اعداد و ارقام کار کنید یا اینکه ترجیح‌ می‌دید برید سراغ کارهای خلاقانه و هنری؟ تا حالا فکر کردید چه اتفاقی میافته اگه هر دوتاشو دنبال کنید؟

1399/07/19
عمومی-پیش آگاهی، شرط اول استراتژی

پیش آگاهی، شرط اول استراتژی

واژه استراتژی با اینکه از کلمه یونانی (استراتگوس) Strategos به معنی لشگر یا فرمانده‌ی ارتش ریشه گرفته اما سالهاست که برای کسب‌وکار هم استفاده میشه؛ شاید به دلیل جنگ بی‌رحمانه‌ای که در فضای کسب‌و‌کار جریان داره، چیزی بهتر از این واژه نتونه برنامه‌های ما رو برای مقابله و مواجهه با رقبا، محصولات و خدماتِ جایگزین، تعریف کنه.

1399/06/22
عمومی-OKR ستاره قطبی کسب و کارها

OKR ستاره قطبی کسب و کارها

یکی از نکات مهمی که در دنیای امروز کمتر بهش توجه میشه، داشتن یه هدف واحد برای همه اعضای یه سازمان، شرکت و یا حتی استارت آپه؛ قطعاً هر سازمانی اهداف خاص خودش رو داره اما اینکه چقدر تک‌تک اعضا (از خُرد‌ترین تا بالاترین) به این اهداف واقف هستند و در جهت اونها قدم برمیدارن، موضوعیه که به نظرم اغلب نادیده گرفته میشه. همین مسئله انرژی و زمان افراد سازمان رو تا حد زیادی صرف کشف کردن هدف‌ها و پیدا کردن راهی برای رسیدن به اونها میکنه.

1399/06/20
عمومی-آیا زمان تحول سازمان‌تون رسیده؟

آیا زمان تحول سازمان‌تون رسیده؟

دنیای امروز، دنیای پلتفرم‌هاست و صاحبان پلتفرم‌ها صاحبانِ دنیای جدید ما هستند.

1399/06/18
عمومی-خلاق و ریسک پذیر باش

خلاق و ریسک پذیر باش

یادمه وقتی تازه پای کامپیوترها به دنیامون باز شده بود، بعضی‌ها میگفتن اگه نتونید کار با کامپیوتر رو یاد بگیرید توی چند سال آینده بی‌سواد به حساب میاید. شاید این حرف اون موقع خنده‌دار به نظر می‌رسید اما بعدها دیدیم که با پیشرفت عجیب و غریب تکنولوژی، به نوعی به واقعیت تبدیل شد.

1399/05/30